Trúfam si tvrdiť, že na rozdiel od väčšiny iných veľkých líg vo Francúzsku v januári rozhodne nuda nebola - tímy posilňovali hlavne ofenzívu (osem z pätnástich predstavených hráčov sú útočníci, ak sem počítame i krídla, tak deväť), ale našlo sa aj zopár tých, ktoré pôjdu do jarných bojov s výrazne vystuženou obranou.Finálny pätnástka sa sústredí na mená, s ktorými sa počíta ako s posilami pre nasledujúce půlsezonu a ktoré môžu reálne zmeniť rozloženie síl v tabuľke; kompletný prehľad všetkých uskutočnených prestupov tradične ponúka server ligue1.com.
15. Majeed Waris (Spartak Moskva> Vale nciennes, hosť.)
Dvadsaťdvaročný Waris patrí k najzaujímavejším prospektom ghanského futbalu. Tento subtílne útočník si urobil meno vo švédskom Hacken, v ktorého drese sa stal najlepším strelcom ligy za rok 2012, čo mu zároveň vynieslo trofej pre hráča sezóny.Vo Spartaka sa však nedokázal presadiť do základnej zostavy, a hosťovanie na severe Francúzska mu má pomôcť k nominácii na majstrovstvá sveta.
Waris je rodeným zakončovateľ, ako to napokon potvrdil aj v barážovom dueli s Egyptom, ktorý Ghana ovládla impozantným skóre 6: 1. Z jeho príchodu do Valenciennes má radosť najmä veterán Grégory Pujol, na ktorého bedrách až doteraz ležala prakticky všetka zodpovednosť za strieľanie gólov; nová posila sa presadila hneď v prvom zápase proti Bastii (3: 2) a dá sa očakávať, že ďalšie góly budú nasledovať. O záchranu bojujúci Les Athéniens potrebujú potentného forvarda ako soľ, doteraz tot iž zaznamenali len 22 gólov v 23 zápasoch.
14.Jordan Ayew (Marseille> Sochaux, hosť.)
To isté platí aj Sochaux, ktorého hráči rozvlnil súperovu sieť dokonca len sedemnásťkrát. Kouč Hervé Renard mal pritom na jeseň k dispozícii hneď štyri talentovaných forwardy (Cédric Bakambu, Emmanuel Mayuka, Roy Contout a Édouard Butin) a navrch ešte veterána Pierre-Alaina Frau, výraznejšie však na seba upozornil iba Bakambu, ktorý teraz dostáva nového parťáka v osobe Jordana Ayew.
Rovnako ako Waris, aj Ayew mieri na hosťovanie kvôli väčšiu šancu prebojovať sa do záverečnej nominácie reprezentačného kouča Kwesi Appiah, a tiež u neho platí, že sa radí k najvýraznejším menám novej ghanskej generácie.Mladší brat slávnejšieho Andrého je kmeňovým hráčom Marseille a už dva roky je mu predpovedaná veľká budúcnosť; angažmán v Sochaux by mu malo poskytnúť ideálne možnosť dostať sa do formy a p otvrdiť historky o veľkom talente. Vo dvadsiatich dvoch rokoch má šikovný útočník pomaly najvyšší čas.
13. Tulio De Melo (Lille> Évian)
Kým Sochaux a Valenciennes vsadilo na mladých Ghančan, ich priamy konkurent v boji o záchranu, Évian Thonon Gaillard, zvolil inú cestu - Tulio De Melovi tiahne na tridsať a v Lille bol od nástupu kouča Reného Girarda úplne prehliadaný.Ide o pomerne riskantný krok, ktorý sa však môže vyplatiť z jedného prostého dôvodu ..
Tento brazílsky útočník je totiž vynikajúcim Hlavičkár. Útočnú fázu Evian navyše stíha jedna rana za druhou: po odchode minulého úderného dua Sagbo - Khelifa síce Savojský tím našiel náhrady v podaní Kevina Bérigauda a Módou Sougoua, ale prvý menovaný sa na jeseň zranil a bolo jasne vidieť, ako veľmi vpredu chýba nejaký skúsený zakončovateľ . Vzhľadom k tomu, že toto útočné kombo jednoznačne preferuje hru po zemi, môže De Mel ovi prítomnosť pridať vítanú alternatívu do arzenálu ofenzívnych zbraní kouča Pascala Dupraze.Už kvôli centrám, ktoré dokáže vymyslieť nesmrteľný záložník Cédric Barbosa.
12. Zacharie Boucher (Le Havre - Toulouse)
Ak tréner Toulouse Alain Casanova niečomu naozaj rozumie, sú to brankári - sám strávil medzi tyčami celú aktívnu kariéru a aj v súčasnosti preukazuje veľký cit pre vyhľadávanie tých správnych talentov, ako ukázala vynikajúci prvý sezona mladého Aliho Ahamady. V poslednom roku a pol však Ahamadova výkonnosť rapídne poklesla, a Les Violets sa tak rozhodli priviesť mu silnú konkurenciu.
Zacharie Boucher patrí popri Alphonse Areola k najväčším talentom vyhlásenej francúzskej gólmanské školy.Rovnako ako areola, aj on je od útleho veku členom reprezentačných výberov Les Bleus, v drese Le Havre naskočil do základnej zostavy už v devätnástich rokoch, a že s ním Casanova skutoč ne počíta, dokladá jeho nasadenie hneď do prvého ostrého zápasu na marseillskom Vélodrome. Dvadsaťjedenročný rodák z Réunione by mal mať v Occitánia skvelé podmienky k ďalšiemu rozvoju.
11. Ola Toivonen (PSV Eindhoven> Rennes)
Každá liga má aspoň jeden tím, v ktorého drese útočníci záhadne strácajú schopnosť strieľať bránky - a vo Francúzsku je to v posledných rokoch práve Rennes.Od éry afrických Suter ako Gyan, Sow či Bangoura uplynulo už more času, ale bretaňští nie a nie nájsť adekvátnu náhradu; súčasná jednotka Nélson Oliveira by jej mohla byť, kvalitatívne na to určite má, ale na jej nevyrovnané výkony sa sťažoval aj sám kouč Philippe Montanier, takže nejaká konkurencia rozhodne neuškodí.
Pre Olu Toivonen ide zase o ideálnu príležitosť na opätovné naštartovanie uvädajúce kariéry. Tento už dvadsaťsedemročný Švéd zažil najväčšie úspechy medzi rokmi 2009 a 2012, kedy v Eindhovene sadil jeden gól za druhým a pútal na seba pozornosť celej Európy; od tej doby sa mu však nedarí a tento rok na jeseň zaznamenal jedinú trefu.Toivonen rozhodne nie je nejaký loptový kúzelník, avšak v jeho životopise jasne stojí, že vie dopraviť loptu do bránky za každých okolností - a to práve v Rennes potrebujú ako málokde.
10.Aymen Abdennour (Toulouse> Monaco, hosť.)
Monaco priviedlo hneď dve zaujímavé posily do obrany, zatiaľ čo však UWA ELDERSON ECHIÉJILÉ prichádza podľa všetkého vyložene na lavičku (jeho pozíciu ľavého beka okupuje mladý Layvin Kurzawa, ktorý sa rapídne zlepšuje s každým zápasom), Abdennour by určite rád do základnej zostavy. Šancu by k tomu dostať mal.
Monacké obrana funguje dobre, ale jeden kvalitný, rezavý, dynamický hráč jej na jeseň predsa len chýbal; ak si vedľa Erika Abidala stúpne Ricardo Carvalho, je stred defenzívy veľa pomalý, ak Andrea Raggi, chýba na ihrisku jediný čistokrvný stopér. (Nicolas isim-Mirin zatiaľ ako by neexistoval.) Abdennour je rodený líder, pokryje obrovské množstvo priestoru a do hry dáva maximálne nasadenie (občas to až preháňa), čo sú atribúty, ktoré by v kombinácii s Abidalovým nenúteným pokojom a taktickú erudíciou mohli vytvoriť veľa zaujímavý kokteil. Dvadsaťštyriročný Tunisan je navyše príliš ambiciózny na to, aby sa o svoju šancu neporval.
9.Guillaume Hoarau (Dalian Aerbin> Bordeaux)
Keď Hoarau odchádzal takmer presne pred rokom do Číny, ťukali si všetci na čelo - iste, v PSG už pre urasteného útočníka nemali miesto, ale určite by sa našli aj lepšie destinácie. Dlhoročná opora parížskeho celku odchádzala ako člen širšieho reprezentačného kádra v ideálnom futbalovom veku, teraz sa vracia reštartovať kariéru ako typologicky optimálna náhrada malijského tanku Cheick Diabatého.
Na priek tomu však môže byť Hoarau pre Bordeaux veľa užitočný - v prvom rade je faktom , že v PSG bol miestami skutočne famózne, a nejde zase o až tak vzdialenú hudbu minulosti.Ďalej sú tu jeho hlavičkára schopnosti a skvelý cit pre výber miesta; v oboch týchto činnostiach patril dnes dvadsaťdeväťročný borec medzi najlepšie útočníkmi celej ligy, v hlavičkovanie bol dokonca zrejme vôbec najlepší. Keby Bordeaux udržalo aspoň jedného z tria Plašil, Obraniak, Ben Khalfallah, mal by ex-parížsky forvard prísun centrov zaistený; takto si bude musieť poradiť inak. Ak chcú Les Girondins do pohárov, musí počítať s tým, že Diabaté sám všetko nezvládne.
8.Djibril Cissé (Kuban Krasnodar> Bastia)
Pohľad na útok Bastie je dobrým dôkazom toho, že mená nie sú všetko - hoci papierovo je ofenzíva korzického celku pomerne nabitá, v reáli nemal z útočníkov na jeseň formu vôbec nikto. Hviezda Ligue 2 Claudiu Keser skórovala iba jediný raz a už je späť doma v Rumunsku, hosťujúci duo Krídelník Bruno - Raspentino nemožno počítať medzi zakončovateľ, miláčik tribún Ilan je za zenitom a v prípade takmer tridsaťpäťročného Maoulidy už možno o prvoligové výkonnosti hovoriť naozaj len s veľkou dávkou fantázie. Najlepším strelcom tímu je pětigólový stredopoliar Khazri, nasledovaný defenzívnym štítom Romaric.Cissé prichádza v pravý čas.
Vlastne možno len ťažko uveriť tomu, že je mu ešte len tridsaťdva - od odchodu z Auxerre vystriedal deväť klubov, hral v Anglicku, Taliansku, Kataru, Grécku a Rusku, a teraz sa vracia dokončiť začatú prácu a dosiahnuť na vysnívanú métu 100 gólov v Ligue 1. K tomu mu chýba ešte šesť zásahov, as kvalitnou zálohou v chrbte rozhodne nejde o nereálny úlohu. Niekdajší zlaté dieťa francúzskeho futbalu pochopiteľne nemládne, útočník to ale vždy býval prvotriedne.
7.P aul-Georges NTEP (Auxerre> Rennes)
Hoci studnice talentov v auxerreské akadémii bola v posledných rokoch suchšie ako zvyčajne, môže byť práve NTEP tým, kto naštartuje novú úspešnú generáciu. Tento dvadsaťjedenročný krídelník s kamerunskými koreňmi bol v uplynulej sezóne a pol jednou z najväčších opôr druholigového mužstva a do Rennes prichádza spolu s Poliakom Kamilom Grosickim vyvinúť tlak na dvojicu Pitroipa - Alessandrini.
NTEP svojimi výkonmi priťahoval pozornosť celého radu klubov, a hoci je príliš skoro na nejaké bližšie odhady, faktom zostáva, že ide o jedného z najtalentovanejších mladých hráčov v krajine.Rennes si jeho podpísaním zaistilo služby mladého, mrštného a predovšetkým gólového krídla, pred ktorým leží veľká budúcnosť. Zrovna Philippe Montanier je pritom tým typom trénera, ktorý s mladými hráčmi pracuje často, dobre a rád, takže Ntepova ďalšia kariéra by mala by� � v dobrých rukách.
6. Stophira Sunzu (TP Mazembe> Sochaux)
Ajaccio už je zrejme definitívne odpísaných, ale Sochaux by ešte o záchranu zabojovať mohlo.K tomu však bude potrebné úplne bezpodmienečne zlepšiť obranu, ktorá je so 44 získanými góly vôbec najhoršie v celej súťaži; dobrou správou je, že Stophira Sunzu sa podľa všetkého vo svojom prvom európskom angažmán udomácňuje veľmi rýchlo.
Kouč Hervé Renard Sunzua dobre pozná - keď doviedol Zambii k senzačnému zlatu na Africkom pohári národov v roku 2012, bol vtedy dvadsaťdvaročný stopér kľúčovým mužom tímu a zrejme aj najlepším hráčom celého šampionátu (taky potom médiami prebehla správa o záujme Arsenalu).Obnovenie tejto spolupráce vyzerá ako logický krok, ak uvážime, že defenzívne línia Les Lionceaux je už niekoľko rokov v stave totálnej anarchie, a dokonca aj v poslednej úspešnej sezóne ešte pod Francisom Gillot mužstvo víťazilo vďaka mimoriadnej útočné potenciu, teda napriek početným obranným lapsům. Sunzu je na svoj vek mimoriadne vyzretým stopérom so skvelými vodcovskými schopnosťami, otázkou len zostáva, či zvládne prechod z Mazembe na starý kontinent bez veľkých prestojov. Zatiaľ to vyzerá sľubne, v poslednom kole dokonca svoj skvelý výkon pri životne dôležité výhre 1: 0 nad Nantes korunoval víťazným gólom.
5.Mbaye Niang (AC Miláno> Montpellier, hosť.)
Stačili tri góly v štyroch zápasoch, a kouč Rolland Courbis už vyhlasuje Niang za najlepšieho útočníka vo Francúzsku. Stále ešte len devätnásťročný supertalent urobil dobre, že si pre získanie pravidelné zápasové záťaže vybral práve Montpellier - od zisku titulu v máji 2012 a následného odchode elitného kanoniera Olivier Giroud nebol v tíme nikto, kto by zaručil pravidelnejšie prísun gólov.Kým však Emmanuel Herrera, Gaëtan Charbonnier aj Djamel Bakar vyzerali ako stávky na náhodu, s Niang je to iné.
Tento agilný útočník hral v drese Caen prvú ligu vo veku, v ktorom drvivá väčšina jeho rovesníkov nerieši ešte ani maturitu , a hoci sa jeho presun do AC Miláno mohol zdať ako unáhlený (a možno aj trochu bol), hosťovanie na juhu Francúzska by malo prospieť obom stranám. Nie je náhodou, že s kvalitným, talentovaným a gólovým hráčom na hrote začali Les Pailladins po dlhom období sucha opäť vyhrávať.
4.Dimitar Berbatov (Fulham> Monaco, hosť.)
Nado všetku pochybnosť je Dimitar Berbatov jedným z najgeniálnejších hráčov, ktorí v súčasnosti pobehujú po európskych trávnikoch, aspoň pokiaľ počítame klasické hrotové útočníkmi. Preto bol tiež dlho v Premier League považovaný za elitnej tovar, a to aj napriek tomu, že jeho úsporný a nie práve fyzicky náročný herný štýl pôsobí omnoho "italštějším" dojmom.Teraz, v če rstvých tridsiatich troch rokoch, opúšťa trápiaci sa Fulham a mieri na pol roka do Monaka - Taliansko to síce úplne nie je, ale s Claudiom Ranierim pri kormidle a v rozostavení 4-3-1-2 nie je jej vplyv zrovna ťažké vypozorovať.
Berbatov prichádza z jasného dôvodu - Radamel Falcao má po sezóne, zranený je aj mladík Antony Martial, a do najmenej dvojčlenného útoku už tak zostávajú iba Emmanuel Riviére a Valera Germain, ktorým to síce dohromady ide zatiaľ výborne, ale klub ako AS skrátka potrebuje k boju o titul aj silnú lavičku. Pokiaľ si bulharský reprezentant porozumejú s loptovými kúzelníkmi Jamesom, Toulalan a Moutinho, môže sa ľahko stať hitom jarnej časti Ligue 1. ABC Slovenského 3.Sébastien Corchia (Sochaux> Lille)
Je veľká škoda, že Corchia prichádza k Doga až teraz - keby to bol stihol o rok skôr, mohli sa fanúšikovia kochať jeho potenciálny súhrou s Lucasom Digne na druhej strane obran y. Takto si budú musieť počkať na domáce majstrovstvá Európy za dva roky, teda samozrejme za predpokladu, že obaja obrancovia naplní očakávania a rozohrajú sa na úroveň, ktorá im je už niekoľko sezón predvídaná.
Corchia hral prvú ligu v drese Le Mans od svojich 19 rokov, a akokoľvek bol jeho následný prestup do Sochaux chválený ako uvedomelý krok, posledný dobou jeho výkony v trápiacim sa tíme značne uvadala.V súčasných dvadsiatich troch má šikovný ofenzívny bek skvelú príležitosť konečne rozbehnúť veľkú kariéru - Lille sa nikdy nebálo dávať talentovanému mladosti dostatok šancí, a pri zranení doterajšej jedničky Francka beri má Corchia základnú zostavu prakticky istú.
2. Benoît Trémoulinas (Dynamo Kyjev> Saint-Étienne, hosť.)
Prezident Saint-Étienne, Roland Romeyer, nie je mimo Francúzska príliš známou osobnosťou, ale fanúšikovia Ligue 1 nepochybujú o tom, že na svojej p ozícii patria k tým vôbec najlepším.V posledných rokoch sa čo do obratnosti na prestupovom poli môže Les Verts rovnať naozaj málokto, a rýchlosť, s akou vedenie hrdého klubu zareagovalo na stratu mladého ľavého beka Faouzi Ghoulama, zaslúži veľký obdiv - Ghoulam patril k najväčším oporám tímu a najlepším ligovým hráčom na svojej pozíciu, ak ho však niekto môže plnohodnotne zastúpiť, je to práve Benoît Trémoulinas.
Dlhoročná ikona Bordeaux síce nedávno dovŕšila dvadsaťosem rokov, len málokto si však dovolí spochybňovať jej schopnosti - Trémoulinasovy chirurgicky presné centrami z ľavej kraja obrany predstavovali jeden zo symbolov úspešnej éry Les Girondins, a aj keď v Kyjeve na skúseného beka nebolo toľko vidieť, dá sa očakávať, že opätovná aklimatizácia mu príliš dlho trvať nebude.A kto vie - Les Verts bojujú o Ligu majstrov, a ak im Trémoulinas k tejto méte zásadnou mierou vypomôže, nie je utópiou ani jeho štart na majstrovstvách sveta .. ABC Slovenského 1. Yohan Cabaye (Newcastle United> PSG)
Hoci zaujímavých prestupov sa vo Francúzsku udialo dosť a dosť, ten Cabayeho drží jasný primát (a to nielen kvôli cene, ktorá sa vyšplhala na úctyhodných 22 miliónov libier) . Jeden z hrdinov odvetného barážového súboja s Ukrajinou, v ktorom si Francúzsko zaistila postup na brazílsky Mundial, prichádza do Paríža s vizitkou hráča, ktorý aj v preslávenej Premier League patril k absolútnej elite na svojom poste.Cabaye bral Ligue 1 útokom už v Lille, ale za dobu svojho angažmán v Newcastle sa ešte zlepšil, a teraz je pripravený prevziať kontrolu nad jednou z najlepších záloh sveta ..
..tedy pokiaľ mu to kouč Laurent Blanc vôbec umožnia. Angažmán rizneho stredopoliara má z jeho pohľadu jasný zmysel - stabilný záložný trojka Matuidi, Motta, Verratti síce šliape ako hodinky, ale jediným použiteľn ým náhradníkom bol až doteraz Adrien Rabiot. Cabaye je univerzálom, ktorý môže naskočiť na akúkoľvek pozíciu v strede poľa a podať tam adekvátny výkon.
O základnú zostavu síce bude musieť bojovať, ale vzhľadom k nabitému programu PSG nie je pochýb o tom, že svoju šancu dostane.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése